עונת הקיץ היא לא רק העונה לבלות בחוץ אלא גם העונה להשקיע בתשתיות המבנה ולבחון במיוחד את האיטום הגג ומעטפת המבנה. כשהחורף יגיע ויתחילו הגשמים, פגמים שונים עלולים להופיע, אלא אם נקדים תרופה למכה ונבחן את המבנה מבעוד מועד.איטום תשתיות שנעשה בקיץ חוסך זמן ומשאבים כספיים יקרים ומונע אי נעימות ועבודה מורכבת בהמשך.

השקעה באיטום בעונת הקיץ משתלמת לכל אורך השנה. קל יותר לבדוק את התשתיות (מודעים לכשלים מתקופת הגשמים הקודמות), נוח להבחן אותן ואין כל ספק כי מניעת בעיה היא הרבה יותר פשוטה מאשר טיפול בה (תיקון "שבר"). כחלק מהשירות שאנו מספקים בארז איטום ובידוד, אנחנו מבצעים בדיקות תקופתיות וזאת כדי להבטיח לכם, מנהלי האחזקה ובעלי המבנים, גג תקין ומתפקד.

 

חשיבות איטום תשתיות לאורך כל השנה

איטום הוא תהליך שנועד למנוע את חדירת המים לתוך המבנה. חדירת מים יכולה להוביל לנזק משמעותי הן מחדירת מים במיידי וכן מונע תופעות אחרות כגון ריקבון, עובש ובמקרים חמורים אף לחוסר יציבות של המבנה. התפקיד העיקרי של האיטום הוא למנוע בעיות ולהבטיח שהמבנה יישאר יבש ותקין בכל מזג אוויר ובכל עונה. הדבר נכון לכל סוג מבנה ולכל גג כולל גגות בטון, חיפוי גגות איסכורית , פח, עץ ואחרים.

האיטום עצמו מושג על ידי שימוש בחומרים המיועדים לכך כשאלו יכולים לעמוד בפני מים (אטימות), קרינת UV, טמפרטורות קיצוניות ואלמנטים סביבתיים אחרים שעשויים להוביל לבלאי המבנה. ישנן שיטות שונות לאיטום (חומרים נוזליים ויריעות שונות) כאשר משתמשים ביריעות חרושתיות היוצרות איטום אחיד בכל המבנה, ללא בעיות בתפרים ושיעילות לפחות לתקופה של 10 שנים ויותר.

ארז איטום משתמשים ביריעות חרושתיות להבטחת איטום מושלם ומציעים אחריות מינימלית של עשר שנים לעבודה ולחומר.

ניתן להזמין אותנו כל קיץ לבדיקה, ללא דאגה לעלויות. אנחנו נוודא כי לא נגרם כל נזק לאיטום כשיש לזכור שלא רק הגשם יכול לפגוע במבנה אלא גם חפצים שונים שעפו מהרוח בחורף, נזקי רסיסים (מלחמה) גזם ופסולת ענפים ועלים, נזקי ציפורים וחיות שונות (בעיקר בגגות עם מערכות סולאריות) ומפגעים נוספים.

בדיקת התשתיות בקיץ מבטיחה חורף יבש והגנה מפני חדירת מים

 

מדוע חשוב להשקיע באיטום תשתיות בקיץ

רבים מאיתנו מחכים לרגע האחרון כדי לטפל באיטום.

בדרך כלל מחכים לרגע הבחתנת הבעיה. בשלב זה כבר נעשה נזק ולא רק לאיטום. ברגע שהאיטום לא תקין ויורד גשם, המבנה עצמו עלול להיפגע ואיתו גם פריטים שנמצאים בתוכו. במקרה זה יש צורך לפעול באופן מידי, מה שמעלה את ה"לחץ" ועלול לגרום להפסקות עבודה ובמהלך תקופת הגשמים יתכן מאד שיהיה קשה יותר לבצע את התיקון באופן מלא וידרשו מס' ניסיונות.

תיקון "שבר" תמיד מסובך יותר מתחזוקה שוטפת.

ברגע שכבר יש פגיעה במבנה יש צורך לבצע יותר פעולות מאשר תחזוקה של הגג. בנוסף, האיטום עצמו יכול להיות מורכב יותר. פעילות תוך כדי גשם הופכת את העבודה להרבה יותר מאתגרת כשבחורף זמני העבודה קצרים יותר, ישנו פחות אור וקשה יותר לעבוד. כל זאת בזמן שכבר נגרם נזק וברור שחייבים לטפל במבנה כאן ועכשיו.

אלו אשר בוחרים להשקיע בבדיקת התשתיות בקיץ (תחזוקה שוטפת) יכולים להרוויח ובמיוחד אם אנו מכירים את המבנה ונתקלנו בבעיה בתקופת הגשמים הקודמת.

  • צוותי העבודה פנויים יותר (כיוון שהם לא מתמודדים עם פרויקטים דחופים ומסובכים),
  • יש יותר שעות אור ועבודה כדי לבצע בדיקות וקל יותר לבצע את התיקונים הנדרשים בתנאי יובש.

החורף עלול להוביל להארכה של הפרויקט ולדחייה שלו כשהמטרה היא לצמצם את הנזק עד לתיקון ומכאן ברור כי הקיץ הוא העונה הטובה ביותר לטפל בתשתיות.

 

בחינת המבנה בכל קיץ מחדש

אחת השאלות שיכולה לעלות היא האם יש צורך לבצע בחינה של המבנה בכל קיץ?

.התשובה לכך היא – כן

סריקה כללית יכולה להתבצע ע"י אנשי האחזקה של כול נכס באופן שוטף (במיוחד בתום עונות הגשמים, לפני עונות הגשמים ולאחר גשם ראשון). קל יותר לבצע בדיקה של המבנה ולגלות שהכול תקין מאשר לחכות לחורף כדי לבדוק האם ישנה בעיה שיש לתקנה בדחיפות או לא.

בארז איטום כחלק שלנו מאחריות אנו מבצעים בדיקת וסקר איטום התשתיות כך שאין צורך להסס וניתן להזמין אותנו בכל שנה או תקופה מוגדרת אחרת ובנוסף ליוזמה העצמאית שלנו להגיע ולבדוק את מערכת האיטום.

בקיץ קל לעבור על כל המבנה ולבדוק האם החורף שעבר גרם לנזקים. במידה ונמצא שזה המצב נקדים לבצע את התיקון, נעבוד בהתאם ללוחות זמנים שלכם כשימי העבודה ארוכים יותר תודות לשעות האור הרבות ונדאג שהתשתיות יהיו מוכנות לחורף הבא.

פגיעה באיטום גוררת איתה בעיות שונות למבנה עצמו ומידת הנזק משתנה בין מבנה אחד לאחר. בכל מקרה, אין זה משנה מה גודל הפגיעה, ברגע שיש כשל באיטום ברור שייגרם נזק ואותו אפשר למנוע בקיץ. אנו עוברים על כל המבנה, בוחנים היטב את התשתיות ובמידה ומתגלה פגיעה באיטום מבצעים תיקון יעיל ומיידי כך שגם אם החורף יפתיע ויגיע מוקדם אתם תהיו מוכנים אליו.

 

ההשלכות של התעלמות מנושא האיטום

קל להתעלם מהצורך באיטום התשתיות בעונת הקיץ היבשה. ישנה תחושה ששום דבר לא ניזוק ואפשר ״לנוח״ ולא לחשוב על נזקי המבנה. עם זאת, התעלמות והזנחה של התשתית עלולה להוביל לפגיעה וגם אם החדירה של המים לא תהיה מורגשת מיד, לחות המצטברת לאורך זמן תוביל לשלל בעיות ופגיעות אותן יהיה קשה לתקן (והן יהיו יקרות לתיקון).

חדירת מים למבנה יכולה להוביל לנזק "קוסמטי" במקרה הטוב ולנזק מבני במקרה הרע. כך או אחרת, מדובר על נזק של ממש כשלפעמים חלל המבנה מהווה נזק בריאותי בלי שאפשר יהיה להבחין בכך. עובש יכול להתפתח באזורים לחים שלא תמיד אפשר להבחין בהם והעובש נקשר לבעיות רפואיות כמו התקפי אסטמה, אלרגיה ונוספות.

להתעלמות מנושא האיטום עלולות להיות גם השלכות כלכליות ואין כל ספק כי זול יותר למנוע את הבעיה מאשר לטפל בה לאחר שהיא יצרה נזק. אין כל סיבה לפגוע במבנה ולהיכנס לפרויקט מורכב בתקופת החורף כשכל שיש לעשות הוא ליצור קשר ולבצע בדיקה יסודית של התשתיות.

איטום בקיץ משתלם יותר, מונע בעיות וקל יותר לביצוע.

חוסר טיפול שוטף בתחזוקת הגג

 

 

בתמונות הנ״ל, דוגמאות של חוסר טיפול שוטף בתחזוקת הגג

  • כפלים ביריעה – מעיד על חוסר התאמה של יריעות האיטום להשלכות של עמידות הכימית של היריעה מצואת יונים (חדירת אדי צואה והתנפחות היריעה)
  • הפקרת סולמות וציוד שונה על הגג עלול לגרום לנזקים מכנים והצטברות לכלוך שבסופו של דבר גורם לסתימת מרזבים

בחירה בארז איטום ובידוד

בארז איטום ובידוד אנו משתמשים ביריעות חרושתיות מתוצרתנו ובעלת כול התקנים הרלוונטיים הדרושים ועבודת האיטום מתבצעת על ידי צוותים שהכשרנו ושיודעים לעבוד בצורה הטובה ביותר עם חומרי האיטום שלנו. אנו מציעים ללקוחותינו 10-20 שנות אחריות ומבצעים בדיקות שנתיות במסגרת האחריות. כל זאת כדי להבטיח לכם שקט נפשי ומבנה תקין לכול אורך תקופת האחריות.